pátek 29. května 2020

V zájmu vaší pohody, vyměníme rozvody

V březnu 2013 začala domovní rekonstrukce. Pozvolna a mírně - pokácením všeho zeleného v předzahrádce. Naštěstí nešlo o zeleň kdovíjak hodnotnou. Smradlavý třímetrový tamaryšek a šestimetrová túje ke komfortu našeho bydlení přispívaly pouze tím, že svou polohou přímo před okny bránily všemi svými částmi zvědavým pohledům z ulice, čerstvému vzduchu a poskytovaly pestrou škálu objektů hodných entomologického zkoumání. Jelikož vzrostlých stromů bylo v ulici víc než dost, usoudila jsem, že záclony budou praktičtější a osobně jsem tahala za provaz, když šla túje k zemi. Intenzita světla v bytě totiž rázem stoupla o 80 %. Zjistili jsme, že jsme spolu s bytem zakoupili i částečný výhled přes půl Brna. Z přízemí. 
Ukončete výztup a náztup, dvorek se zavírá.
V půlce března si to přihasili dělníci a položili ležatou kanalizaci. Bohužel jen do závěje, protože přes noc nasněžilo asi patnáct čísel. Po měsíci byly hotové přípojky a odvlhčení soklu a mohlo se vtrhnout do bytů.
To tak přišel pán, nehleděl vpravo ani vlevo, zamířil do koupelny, vytasil metr, poměřil stěnu a pravil: "Tady je vodovodní stoupačka, pozítří začínáme, do té doby si sundejte ten bojler, vede to za ním." A odfrčel rozdávat radost dál. Podívali jsme se s Pesanem na sebe a na postarší stodvacetilitrový bojler. Navrhla jsem cvičně vykuchat drážku nad obkladem pod bojlerem, abychom zjistili, jestli tam stoupačka skutečně je. Drážku jsme provedli, stoupačku jsme však nenalezli. Aby ne. Pán sice měl měřidlo certifikované, ale měřil to včetně ostění šedesáticentimetrové stěny. Na sundání bojleru jsme se vyprdli. A dobře jsme udělali. Stoupačka byla totiž za vanou, kde ji v den kopání objevil pán s větším metrem. Poté parta pana Lojzy rozkuchala polovinu bytu, protože stoupačky byly v koupelně, kuchyni i na wc. A jelikož většina lidí z baráku tuto akci spojila s rekonstrukcí bytu a náš byt vypadal, že rekonstrukci potřebuje, nesrali se s tím. 
"Jo, vy to chcete zapravit? Aha. A nechcete
si radši udělat novou koupelnu?"
Při poslechu sousedčina lamentování, kterak po sobě nezametli, když znovu obložili pečlivě odpreparovanou jednu řadu obkladaček, můj zrak padl na rozvrtanou koupelnu. Jakmile vodaři zprovoznili celý domovní systém, zjistili, že nám neteče voda ze sprcháče ani ze dřezu, jelikož to bylo napojeno ze čtvrté stoupačky. Ta nebyla v projektu zakreslená a tou dobou už se válela na skládce. I nezbylo dělníkům, než vytasit nádobíčko a příslušná místa napojit novým vedením. To bylo impulzem k tomu, abychom s Pesanem přes víkend odsekali trapný zbytek obkladu v koupelně. Ručně. Kango by sice bylo, leč zrovna nešla elektřina.
Při této činnosti Pesanovi při sundávání vybuchl v ruce kus sprcháče (asi navibrován z toho, jak bombili drážky okolo). Po víkendu mi vodaři sdělili, že některé původní baterie byly vyhozeny a bojler není k nalezení. Když se pak přihasila sousedka-předsedkyně svj s tím, že se všichni shodli na tom, že by si stávající šroubované plynové trubky měli všichni v domě kvůli bezpečnosti nahradit svařovanými a to za své, naše představy o malé levné akci se začaly ubírat v řiť podstatně rychlejším tempem. Pan Lojza sice navrhoval jedno úsporné řešení za druhým, ale když mi potřetí líčil výhody obkladaček přilepených na původní obklad, poslala jsem ho za svými představami o malé levné akci. Sice mě pak častoval nehezkými jmény na každém kroku, ale jelikož byl profesionál, činil tak pouze ve chvílích, kdy si myslel, že ho neslyším. Na wc jsme se prozatím na odstraňování obkladů vykašlali.
Kvůli výměně šroubované plynové trubky bylo nutno rozkopat další kus kuchyně a předsíň. Když už se do věci vložili plynaři, nechala jsem udělat odbočku na případný budoucí kotel a přendat svařovanou plynovou trubku od wafek, která se vinula okolo záchoda tak, aby vedla vevnitř. Ne v míse. V místnosti. A tak ji vedli okolo záchodové stoupačky. Jelikož mezitím prosákly na povrch informace o tom, že se možná budou stoupačky zakrývat, poprosila jsem, aby vedení předělali, aby tam bylo možné umístit sádrokartonový dekl. Zafrkali, stvořili trubkové umění a zmizeli. 
"Nemohlo to vést protilehlým rohem, kde stoupačky nejsou?"
"Mohlo."
Na wc nainstalovaná protihluková stoupačka zajistila přenos každého prdu v šestém patře přímou linkou přes dvoje dveře až do naší ložnice. Naštěstí se tato superschopnost projevila i v ostatních bytech a tak sousedé nakonec rozhodli, že nechají obalit stoupačky vatou a sádrokartonem všem bez doplatku. Dostavil se tedy sádrokartonář. Obhlédl plynový majstrštyk a prohlásil, že se mezi draze zhotovené dílo a stoupačku žádnej dekl nevejde. "Ale nebojte, paní, já si poradím." Za několik hodin měl hotovo. Poradil si tak, že plynovou trubku zakomponoval do svého díla. Neměla jsem odvahu ptát se ho, zda ví, že plyn nesmí vést v dutinách, jen jsem obdivně prohlásila, že tam tu vatu nacpal docela rychle. "Jakou vatu? Tam žádná vata bejt nemůže, dyť by se tam nevešla. Stejně by to nic neodhlučnilo. Franto, pojď sem nasadit záchod, tady je hotovo!" Mistr Lojza, který právě končil s deklem o patro výš u sousedů, mi potvrdil, že s vatou teda rozhodně nikdo nepočítá a musí to bejt nějakej omyl, pani, to jste špatně pochopila. Šla jsem se pro jistotu zeptat sousedky-předsedkyně. Ta se podivila a jala se telefonovat Nejvyššímu. Vrátila jsem se do bytu. Přišel omítkář a pravil, že potřebuje dát pryč záchod, aby mohl omítat, ale že teda začne seshora, než Frantu najdu. Nikoho jsem hledat nešla. Po chvíli nakoukl sádrokartonář a s kyselým ksichtem mi oznámil, že zítra dojde nacpat tam tu vatu, ať jsme laskavě opět celý den doma. A tak, abych nějak využila zbytečné dovolené, požádala jsem ho, aby kastl upravil do souladu s plynovou trubkou a patřičnými normami. Kyselý ksicht se protáhl a vzápětí bylo z wc slyšet rány tupým předmětem. Poté přicválal pan Franta, sundal záchod a přihodil ho k hromadě sádroše, načež všichni zmizeli jak pára nad hrncem.
Opraveno.
"Teď už se vám, paní, bude dobře spát."
Druhého dne se sádrokartonář úspěšně skrýval v sousedních bytech, kde předváděl precizní práci s vatou a sádrošem, protože vata, pane, ta to nejlíp odhluční, víme? Odpoledne se dostal i k nám, ale sotva začal, odvolali ho kamsi jinam. Slíbil, že se za hodinu vrátí a když jsem ho po dvou hodinách dovlekla od sousedů zpět, zbastlil kastl a prohlásil, že přijde ještě zítra, aby to dodělal. Záchod zůstal nadále v předsíni.
Nic strašného naštěstí nenastalo a tak byl záchod nakonec dodělán, přidělán a podělán (tipuju Frantu).
"Franto, tady pani se nelíbí krátká hadička, podej delší."
"Co se vám zase nezdá?"
Kopání v kuchyni též nebylo úplně nejmenší - novou trubku od plynu, který původně vedl ve stejné stopě jako stoupačky vody a kanalizace, bylo údajně nutno vykopat o metr vedle, protože plynaři přišli dřív než vodaři a dušovali se, že tak je to lepší, neb by jim to vodaři zničili, porušili a barák by vybuchl. Když už byla stěna rozvrtaná, osvítilo mě a nechala jsem Pesana vykuchat drážku, přidat ke sbírce trubek a kabelů ve zdi další a udělat novou zásuvku blízko sporáku a kabel k digestoři. Ze světelného okruhu, abychom zapadli do zdejších rekoprasáren. Pan Lojza pochvalně zamručel a zaházel to maltou. Dřez jsem nechala napojit na kanalizaci kuchyňskou, nacházející se půl metru od něj. Dosavadní odkanalizování dlouhé zhruba 3 kilometry totiž nebylo vyhovující.
Stoletá sbírka trubek a kabelů.
Mysteriózní kanalizační systém.
Jelikož se náš bojler někomu hodil nebo ho někdo vyhodil, vyvstala otázka teplé vody. Protože si nerada vybírám něco pod tlakem a hlavně nebyl na nějaké vybírání vůbec čas, anžto se řešily věci po tatovi, měsíc jsme ohřívali vodu na koupání na sporáku a dalšího čtvrt roku se umývali v neobložené koupelněTeda převážně já. Pesanovi totiž v týdnu ubytovna zásobovaná odpadním firemním teplem poskytovala horkou vodu nepřetržitě v libovolném množství zadarmo. Já měla k dispozici aspoň teplou sprchu v práci. Nicméně vidina bublinkové lázně s horkou vodou valící se z kohoutku mě dotlačila k tomu, že jsem vybrala a zakoupila bojler a povolala vodaře K, na kterého mi dala číslo Zuza. Vodař K došel s kumpánem, osadili nový bojler a lovestory Záhady naší koupelky mohla pokračovat. Když pustili teplou vodu a dopouštěl se bojler, netočil se vodoměr. Tipovali jsme, zda jsou našimi vodními sponzory sousedi nad námi, sousedi z vedlejšího domu, všichni sousedi z baráku, městské vodárny nebo zda jsme natrefili na výjimečný bojlerový model, který si vodu vyrábí sám.
Dva červené kohoutky a z obou teče studená.
K mému velkému zklamání se nejednalo o žádný zázračný vodní zdroj, ale o vadný vodoměr. Povedlo se mi schrastit obkladačky na stěny i obkladače M, který protočil oči nad "vyrovnanou stěnou", kterou provedl Lojzův parťák, pan Pepa (když k ní obkladač M cvičně přiložil prkno, bylo mi jasné, proč v den předání vyrovnané stěny nefungovalo světlo a po ruce nebyl žádný předmět delší deseti centimetrů). Precizně obložil stěny a vanu těmi nejlacinějšími obkladačkami, které jsme schrastili, a spolu s vodařem K osadili nový sprcháč a staré umyvadlo. Koupelna byla ready.



Po vodařích nastoupili elektrikáři a napojili náš stoletý jistič na nový tlustý třífázový kabel (jednofázově). Poté zasádrovali čtyři tuny domovních rozvodů do stěny na společné chodbě. A při té příležitosti napojili načerno část protějšího bytu na domovní elektřinu. Kupodivu ten byt zrovinka patřil sousedovi Zmetkovi, který elektrikářskou partu domu dohodil, v bytě měl třísetlitrový bojler, elektrický kotel a vířivku. Vzápětí byt prodal a odstěhoval se pryč. Zjistili to noví majitelé bytu o několik let později při rekonstrukci.
Soused Šmelinář dohodl s Nejvyšším, že vydláždí také náš několikaarový dvorek, který byl teď rozkopaný kvůli spodní hydroizolaci. A jelikož na to nezbyly peníze,dohodli se, že to vydláždí na sekeru a budeme jim to splácet. Soused Šmelinář v tom umí chodit.
Nicméně mám velmi silné podezření, že zateplení sklepních stropů neobsahuje žádný izolační materiál, takže na tom jsme tratní akorát tak my v přízemí. Protože připevnit dvacet čísel minerální vaty na hurdisky není zas taková prča, vždy, když jsem se začala zajímat o to, jak to je uděláno, dveře byly takticky zamčené a nápisy jednoznačné.
Naštěstí i pan Lojza nakonec uplivl poslední jedovatou slinu, sbalil fidlátka, Frantu a odtáhl. Nám zbylo po kolena prachu, ale vše víceméně fungovalo. Stačilo jen dobastlit rozvrtané zbytky.


pátek 15. května 2020

Zas(l)aná pošta a výma(r)ba obýváku

Začátkem roku 2013 mi kupodivu práce neubylo, zato bylo nutno komunikovat s finančákem a jinými institucemi kvůli tatově firmě, platit všechno možné i nemožné a hlavně zkoumat kostlivce, abychom případně mohly se ségrou odmítnout dědictví. Velmi milá finanční úřednice nám oznámila, že ji neukončené (a vlastně ještě nezapočaté) dědické řízení nezajímá a firma buď hned vysolí dph, nebo obdrží pokutu. Právní poradkyně mě ujistila, že "udržovací práce ve firmě" neohrozí moji pozici v rozhodování, jestli dědictví přijmout nebo ne. A tak jsem se snažila udržovat firmu bez šéfa a zaměstnanců a platit nejrůznější daně. Nikdy dřív jsem daně neřešila. Ani jsem pořádně nevěděla, co je to faktura. Ten rok se ze mně stal daňový expert. Na dobu určitou. Vše úspěšně spláchnuto a zapomenuto.
Teď něco k té části nadpisu, jejímž autorem je Jan Kantůrek, potažmo sir Pratchett. Jedna z bývalých zaměstnankyň tatovy firmy záhy došla na prdelákovský poštovní úřad vrátit oprávnění k přebírání firemních zásilek a plácla tam něco v tom duchu, že je firma zrušená. Alespoň tak to pochopila aktivní paní poštmistrová a veškeré dopisy určené tatovi i jeho firmě začala házet do popelnice či odesílat zpět s poznámkou, že adresát zemřel. Výborná situace v momentě, kdy potřebujete vědět, co ještě nebylo zaplaceno nebo zrušeno, a s kým vším tata firemně i soukromě komunikoval. Prdelákovská pošta má naštěstí chybující zaměstnance a tak po měsíci jeden z dopisů neskončil v koši, ale v tatíkově schránce. Byl to zrovna onen vzácný kousek, jehož obsah bych shrnula do věty "okamžitě zaplaťte tu pětistovku za telefon nebo zítra vaši pohledávku prodáme firmě Vyrazil&Zoubek a ta na vás pošle exekutora, kterej vám sebere barák, auto a psa". Díky tomuto renoncu bylo nedoručování odhaleno. Paní poštmistrová po mém zdrcujícím oheňchrlícím výstupu nehnula brvou a doporučila mi zřídit si dosílku (platíte paušální poplatek za to, že pošta nešoupne dopis do schránky dle adresy na něm napsané, ale přepošle vám ho na vaši adresu)Zřídila jsem tedy dosílku jak na tatu, tak na firmu na půl roku dopředu. Díky svéráznému přístupu paní poštmistrové k ověřování informací jsem nemusela nikterak dokládat, že dosílku pro firmu skutečně můžu zřídit (ukázalo by se, že nemůžu). Od té doby jsem se snažila hasit požáry i korespondenčně. Kupříkladu k finančnímu úřadu prdelákovského okresního města se totiž informace o povinnosti využití datové schránky evidentně nedostala (pravděpodobně jim ji doručovala prdelákovská paní poštmistrová). Prdelákovská pošta má bohužel chybující zaměstnance a tak mě po dalších dvou měsících, kdy jsme se vydali do Prdelákova osobně, vítala firemní schránka nacpaná dopisy. Na chrlení ohně a drcení pohledem už jsem nehodlala plýtvat energií, tak jsem se jen paní poštovní zeptala, za co že to vlastně platím pětikilo měsíčně. Odpovědí mi bylo neurčité blekotání o brigádnících. 
Pesan mezitím dojížděl každý den do Břeclavi. Tentokrát na směny. Nicméně i tak se mu podařilo vyhlodat v obýváku třícentimetrovou drážku pro kabely, nacpat do ní pět trojlinek a zasádrovat to. Uzřivši výsledek, vydala jsem se pro štuk. Nevzpomínám si, proč jsem pětadvacetikilový pytlík táhla z nedalekých stavebnin pěšky sama (nyní to odhaduji na dočasnou mozkovou dysfunkcí), zato si vzpomínám, jak dlouho. Slovo "nedaleký" jsem pak na čas vyškrtla ze svého slovníku. Když jsme s Pesanem přeštukovali drážky a největší díry, byl čas na něžnou práci - penetraci. A bílou barvu. A odhalení našich štukatérských nedostatků.

Kdo by to byl řekl, že mi sám mocný facebook přihraje vzpomínku na další důvod naší prodlevy
Pro účely malování jsem zakoupila hromadu malovacích válečků různých velikostí, tvarů, značek a povrchů. A pak jsem vybílila starou tapetovací štětkou ze Zlevněnky. Ale válečky nepřišly zkrátka, dostalo se jim využití na barevný nátěr. Ovšem až po řádné přípravě. 
Jelikož strop na stěny nenavazoval natvrdo vinglem, ale měkce fabionem (mezi stěnou a stropem byl oblouček, takže žádná pevná linka v místě, kde končila stěna a začínal strop), bylo nutné vytvořit linii, kde má barva pod stropem skončit. Na základě poznatků narychlo nastudovaných na internetu, kterak docílit vzdušného harmonického prostoru, jsem stanovila konec barevného nátěru patnáct čísel pod stropem. Pomyslně. Pak jsem šla do barev a laků zakoupit maskovací pásku a poradit se, čím to jako odměřit, když je tam ten fabion. Paní prodavačka mě velmi ochotně sjela, že si mám pozvat odborníky, neb se to dělá několika dlouhatánskými vodováhami v kombinaci s olovnicemi, laserovými zaměřovači a letitou praxí, protože starý baráky jsou nejhorší, jelikož maj všechno křivý. A když to budu dělat sama, bude to hnusný tak, že z toho oslepnu. Poděkovala jsem za cenné rady a odporoučela se s páskou do svého křivého obydlí. Je pravda, že starý baráky nemaj rovný stěny, stropy, podlahy, dveře ani okna, takže není linku k čemu zarovnat. Jakýkoliv malíř by nadával, vymlouval by mi barvu, kritizoval by tu, co jsem vybrala, udělal by to hnusně a pak se vymlouval na křivý to a tamto. Been there. Tak jsem místo laserového zaměřovače a čtyřmetrové vodováhy použila kancelářské potřeby.

Čím byste odměřili patnáct čísel od stropu vy?

Stačilo poměřit blízko rohů, zapíchnout napínáčky, natáhnout nit a vyrovnat nikoliv podle stropu či podlahy, ale tak, aby to lahodilo oku mému (hlavně nad oknem a dveřmi) a nalepit po kusech pásku podél nitě. O tom, že bych linku malovala bez pásky ručně podél nitě štětečkem jsem neuvažovala ani vteřinu. Několik takových realizací jsem viděla. Všechny se vyznačovaly rovným začátkem a Dalího koncem. A mě na umění neužije. 
Celá přípravná procedura se poněkud protáhla, takže jsem po aplikaci první vrstvy nátěru jedné stěny otřela pot z čela, opláchla nástroje a odebrala se na lože. Po aplikaci spánku jsem se nestačila divit. Omyvatelný latexový nátěr, který jsme zvolili, nešel smýt. A byl všude. Rozstříkané mikrokapénky zdobily půl koupelny, štafle, moje otřené čelo, přilehlý vlasový a řasový porost, oblečení a ledabyle umyté malovací náčiní. Bylo nutné vše oloupat, což vzhledem k množství byla práce na půl roku. Zmohla jsem se jen na umyvadlo a obličej. Zbytek poskvrněných artefaktů jsem buď vyhodila, ustřihla nebo se s ďupkatostí smířila a doufala, že se časem odrolí. Dalších několik nátěrů jsem už omývala vše hned a důkladněji než ruce v dnešní koronadobě. 
V průběhu příprav jsme si řekli, že by bylo fajn obnovit průchod mezi ložnicí a obývákem. Dveřní křídlo nám paní zanechala, ale celkem dlouho nás přesvědčovala, že není nejlepší nápad ho tam vracet. Nyní jsme jistili proč. Měli jsme dveře. Měli jsme otvor ve zdi. A v něm futra bez pantů. Ty někdo uřezal, aby tam líp seděla hnusná umakartová police, kterou byl otvor zakryt. A tak na dveře došlo až o dva roky později. 
Každá voda nakonec steče dolů a prvního března byl obývák komplet vybarven. Pesana mezitím přestalo bavit dojíždění do Břeclavi, uchýlil se na tamní firemní ubytovnu a v sídlo za mnou přijížděl jen o víkendech. Nejspíš tušil, k čemu se schyluje. Týden po mikrokolaudačce se totiž ve dveřích zjevil soused a oznámil nám, že se začíná s rekonstrukcí domovních přípojek a rozvodů.


pátek 8. května 2020

Nářek funerální

Citlivé povahy tento kousek ve vlastním zájmu vynechají.
Koncem léta 2012 jsme se na onkologickém dýchánku v Hlavním městě dozvěděli, jak na tom tata vlastně je. Padala slova jako metastázy a paliativní léčba. Poskytli nám ačtyřkovou zprávu, ze které jsem rozuměla pouze slovu "pacient". Ségra z toho přeložila, že umírá. 
V září nám tedy předal seznam důležitých informací o tom, kde co má za papíry, komu dluží, kdo dluží jemu, v které skříni jsou jací kostlivci a pokyny co s nimi pro případ, že by to nedopadlo dobře. Někdy v říjnu jsme za ním jeli na otočku, protože skončil na jipce. Tam prvně prohlásil, že už to vypadá reálně. Od té doby pendloval mezi domovem v Prdelákově a místní okresní nemocnicí až tam nakonec musel zůstat hospitalizovaný. Naštěstí to s ním absolvovala jeho Přítelkyně, kterou si našel v době, kdy jsme kupovali obydlí.
Třetí listopadový víkend jsme se tedy místo kuchání drážek pro elektriku opět vydali se ségrou a Pesanem do 250 km vzdáleného Prdelákova. Tata pobýval v nemocnici na nadstandardním pokoji neurologického oddělení. Nebyl na tom nejlíp, přestal jíst na tolik, že mu museli zavést výživu z pytlíku. Vystřídala jsem Přítelkyni, aby si mohla odpočinout. Jezdila tam totiž každý den půl hodiny autobusem z Prdelákova, protože neměla řidičák, a starala se o tatu. Zkusmo jsem s ním zůstala jednu noc v nemocnici. 
Napřed jsem si myslela, že luxusní kožené dvojkřeslo na pokoji mi svou metrovou délkou příliš komfortu na spaní nezajistí, ale mé obavy byly zbytečné. Většinu noci jsem totiž nespala. Každou chvíli bylo potřeba pomoct tatovi sednout, aby se mohl vykašlat a vychrchlat u toho litry nechutností. Nejtěžší bylo u toho nenápadně odvracet hlavu a zadržovat dech. To, co pracně dostával z dýchacího ústrojí bych přirovnala ke zdechlině měsíc ponechané v kontiši na plíny, a riziko, že mu ke všemu ještě pozvracím záda, bylo obrovské. Dále bylo nutno působit jako osina v zadku a buzerovat sestry, aby rychleji dopily kafe a daly mu morfium proti bolesti. Snažil se nezkracovat intervaly, protože by to prý pak šlo do kopru rychleji, v čemž mu personál zdatně pomáhal tím, že na jeho zvonění (kde se zkřiveným obličejem počítal každou vteřinu, kterou ještě vydržel nezvonit) reagoval s desetiminutovým zpožděním. Když konečně na chvíli usnul po aplikaci morfia, poslouchala jsem, jestli dejchá a tak podobně. 
Ráno mu přinesla sestra spolu s injekcí plastovou misku s hnědou hromadou. Nebýt lžičky čouhající z vrcholu, považovala bych to za tělesný produkt pacienta z vedlejšího pokoje, ale při bližším průzkumu jsem identifikovala dětské piškoty zalité ranní kávou. Nekecám. Tata se toho odmítl dotknout, za což byl sprdnut, že prý má jíst, aby tělo mohlo bojovat. Ani po tomto neprůstřelném argumentu se na uzdravující superpotravinu nevrhl. Následovalo opáčko nočních radovánek, chrchlání, bolestné kroucení, chvilky spaní, doprovázené mými pokusy mu to nějak ulehčit a donutit ho sníst aspoň domácí polívku z minulýho dne. K obědu dostal mixlou hnědou hmotu údajně obsahující sekanou s bramborama. Když jsem viděla jeho výraz, prchla jsem do Prdelákova. 
Podala jsem hlášení ségře a Přítelkyni a začaly jsme vymýšlet, co a jak, aby tam nemusel být. Domluvila jsem si v práci prdelákovský houmofis a střídaly jsme se s Přítelkyní a ségrou u taty v nemocnici. Ségra ten rok měla kromě nedůležitých studijních záležitostí i každej měsíc státnici z jinýho předmětu, aby na konci roku mohla završit své šestileté studijní úsilí, takže kromě střídání se se mnou a Přítelkyní ještě louskala skripta. Zatím jsme s Přítelkyní a tatovým bratrem zjišťovali, jak přesunout tatu do domácího léčení, kde by měl větší komfort a celodenní péči. V nemocnici neměli problém ho propustit domů jen s kapačkou fýzáku, s čímž by vystačil asi tak dva dny. Na delší žití potřeboval nitrožilní výživu, na kterou byl napojený, ale tu v nemocnici odmítli předepsat domů (že kanyla a riziko a zatmění slunce...zpětně to vidím spíš na to, že pojišťovna nebo absence obálky). Stejně tak ji nemohl nebo nechtěl předepsat tatův obvoďák. Všichni se vymlouvali, odkazovali nás jinam, kde nás odkazovali zase zpět.
Zatímco Přítelkyně se učila píchat mu morfium a zařizovala OČR, já jsem googlila mobilní hospice a podobné služby, které výživu poskytovaly (a na které se čekalo dlouho a v Prdelákově nebyly dostupné). K tomu jsme sháněli pomůcky pro to, aby vůbec mohl ležet doma, a službu mobilní sestřičky, která by každý den dojela a prováděla potřebné zdravotní úkony. Jelikož ochota nemocnice zajistit výživu domů zázračně nenaskočila, sehnala Přítelkyně vstřícného lékaře, který nám pod příslibem doplacení prémií, kdyby na to někdo přišel, recepis napsal. Načež lékárna objednala a my jsme zaplatili. Cifra za týdenní dávku pytlíkovýho mlíka do žíly mi vyrazila dech. Ale bylo a tata se mohl přesunout do své postele, za svým Psem a Přítelkyní. 
Tata víc a víc spal, víc a víc mluvil z cesty, ale ve světlých chvílích velel svým podřízeným a všem okolo. Všichni z něj měli respekt až do poslední chvíle, chodili kolem po špičkách a plnili rozkazy. Kromě Mařky. Ta si řekla, že je na čase přestat se ho bát aspoň trochu. Protože nastoupila spousta jiných strachů a ten z toho, co tata řekne nebo udělá na to a tamto, ustupoval, protože tata už nebyl v převaze. A tak se Mařka z pudu sebezáchovy odvážila podniknout také některé nepopulární kroky vedoucí k minimalizaci budoucích škod hmotných i duševních. A stalo se, co čekala. Tata se napřed naštval, že kroky byly provedeny bez jeho vědomí, pak to promyslel a ztotožnil se s tím. Jako vždy.
Zůstala jsem s nimi než se to usadí, zařizovala zásobování a podělila se o svůj objev webu "Umírání" s Přítelkyní. Hodně nám to pomohlo přijmout situaci a vidět trochu dopředu to, co přijde, bez paniky. Mezitím jsem se seznamovala s prostředím tatovy firmy, kterou se tata nakonec rozhodl ukončit, takže bylo potřeba nechat ocenit a prodat firemní auto, dát výpověď a odstupné zaměstnancům a naučit se všechno o daních, daňovém poradenství a účetnictvíMůj pokus hodit firmu na krk tatově zástupkyni, která s tím i souhlasila, protože si stejně přebrala většinu klientů, nedopadl. Patnáct podpisů bylo příliš. Amplituda tatíkova podpisu se každým papírem snižovala, zatímco vlnová délka se zvětšovala, při pátém podpisu prohlásil, že už nemůže a tak jsme to celé odpískali a snažili se minimalizovat ztráty a maximalizovat ukončení firmy. 
Když se začaly množit dotazy na tatův pohřeb a záležitosti s tím spojené, o kterých jsem neměla páru (a do té doby jsem myslela, že je neslušné ptát se na takové věci rodiny, když "nebožka ještě žije"), a když Přítelkyně nadhodila, že by si případné ostatky uložila v jejich rodinné hrobce, nezbylo mi, než udělat to, na co nikdo jiný neměl koule - zeptat se přímo taty, jak si to vlastně představuje. Ukázalo se, že si to nepředstavoval nijak, neb o tom vůbec nepřemýšlel, ale jak měl téma nahozeno, začal vymýšlet, plánovat a udílet pokyny. Jako vždy (jeho "provedu instruktáž" nás provázelo od dětství až do konce). Rozdělil nám a Přítelkyni své hmotné i nehmotné statky a nařídil vše odvézt z baráku hned, jak umře (čímž jsme získaly ve vsi príma pověst nenažraných supů). Vymyslel si, kde chce pohřeb, kde hrob a kterému z kamarádů-dlužníků o něj řekne. Naplánoval pohřební hostinu pro půl Prdelákova v místním hostinci, autobus pro Prdelákovské na pohřeb v okresním městě a další záležitosti.
Strava, kterou jsem za těchto podmínek byla schopna konzumovat (toustový chleba, voda a večerní sklínka Malibu), v kombinaci s nedostatkem spaní  způsobila, že jsem po čtrnácti dnech v Prdelákově byla utahaná jak šňůra od hajzlu. Ale tata už byl doma zařízený, návštěvy mobilních sester a obvoďáka fungovaly, Přítelkyně už měla jistou ruku s injekcí a tak pro mě posledního listopadu Pesan přijel. Se dvěma zprávami. Prošel všemi třemi koly výběrového řízení a získal práci, kam nastupuje od nového roku. V Břeclavi.
Uběhl týden, kdy se tata držel, načež volala Přítelkyně, že to nevypadá dobře a od té doby jezdili co dva dny sanitkou do nemocnice, kde tátovi vypouštěli vodu z břicha. Intervaly bez morfia se pomalu zkracovaly, až se na to tata v půlce prosince vyprd a šel za lepším. Den před tím, než jsme tam měly se ségrou jet. Ségra totiž právě absolvovala zkoušku. Poté, co mi to ráno Přítelkyně volala, že to vypadá blbě a obvoďák prý poznamenal, že to nejspíš nastane ten den, jsem začala vymýšlet, jak urychlit přesun. Nic mě nenapadlo, tak jsem si tatu jen nechala dát k telefonu (byť spal), rozloučila se a aspoň myslela na ségru, aby zkouška dopadla dobře. Po několika hodinách volala Přítelkyně, že už. Nevěřila jsem jí to a volala jsem doktorovi, který tam prý už byl. Divil se, co že volám jemu, když to vím od Přítelkyně, ale ujistil mě, že je to pravda pravdoucí. Omluvila jsem se z práce, počkala na ségru u fakulty, nechala si vyprávět zdárný průběh zkoušky (alespoň nějaké pozitivum), odvlekla ji k nám, že se domluvíme na druhý den na odjezd, nacpala do ní talíř polívky a pak jsem jí to vyklopila. Když jsme dobečely, zavolaly jsme Přítelkyni, že přijedeme druhý den, jak bylo v plánu. 
Druhý den jsme tedy za úsvitu odjely do Prdelákova a odtamtud i s Přítelkyní a strejdou do okresního města zařídit pohřeb. Zírala jsem, co všechno se musí vybrat a objednat. Díkybohu to všechno tak nějak vybrala Přítelkyně se strejdou. Já se zmohla jen na jedinou věc - požádala jsem o rozdělení popela do dvou uren. I přes mé argumenty, že z Brna do Prdelákova na hrob je to poněkud z ruky, se všichni divili a kroutili hlavou. Měla jsem říct o urny tři. Minimálně. Protože tu jednu Přítelkyně uložila do nového hrobu v Prdelákově, jak si tata naplánoval, a o tu druhou mě požádali babička s dědou, aby měli tatu v posledních letech života blízko (na stolečku s fotkou a plastovou květinou). S tím jsem problém neměla, ovšem po jejich smrti příbuzní v dobré víře všechny urny uložili do hrobu ve městě nedaleko Prdelákova, takže si můžeme se ségrou zapalovat svíčku tak akorát na stole.
Kromě pohřbu jsme zařizovali milion dalších věcí. Zajištění občerstvení na hostinu pro půl Prdelákova, jak si tata namyslel, jsem tedy hodila na hrb ségře, kterou paní hostinská po vyřčení rozpočtu (který jsem střelila od boku pár vteřin před tím, než tam ségra vlezla), sjela na tři doby. Nicméně ségra trvala na svém, neb se neodvažovala za mnou přijít s nepořízenou a tak se nakonec dohodly, že bude sekaná. Pozvánky a jejich roznesení a rozeslání zařídily dámy od taty z práce a Přítelkyně, stejně jako výzdobu, fotky a další věci. Mě totiž celá akce poněkud iritovala a neměla jsem zrovna banketní náladu. Stejně tak jsem neměla sílu shánět L'oiseau v piano verzi (vždycky nám ji hrál na kytaru), takže písně k obřadu vybrala Přítelkyně.
Čtyři dny před Štědrým dnem se konal pohřeb, na který dojel autobus Prdelákovských, bambilion přespolních a tatovo rodinné koleno. Tata zvolil nejmenší a nejstudenější obřadní místnost v okrese, takže se lidé mačkáním zahřívali. Jelikož můj mozek stále nevěřil, že tata umřel, šli jsme se na něj podívat a rozloučit se. Ani to, že jsem si na něj osobně sáhla, mě neuchránilo před rokem plným hrozných snů, ve kterých se vždy ukázalo, že tata vlastně neumřel, jen se někde ukryl a chce zpátky všechno, čeho jsme se zbavily nebo mi nadává, cože jsem to provedla s jeho firmou a proč to nedělám jinak nebo kontroluje, co jsme kde podělaly a tak podobně. Takových snů nebylo mnoho. Střídaly se totiž s těmi, kde vylézali ze skříně tatovi kostlivci včetně těch, o kterých nám pro jistotu neřekl, a já nevěděla, co s nimi.
Nikdo nechtěl na hostině mluvit k davu, tak jsem se toho ujala, protože hůř už ten den být beztak nemohlo. Přednést z hlavy projev nebylo tak těžké, stačilo převykládat to, co říkal tata při plánování a zakončit to pozvednutím sklenky se slovy "na tátu". Napila jsem se a chtěla se jít posadit, ale všichni stáli a koukali na mě. Zaražená jak prd jsem přemýšlela, jestli je něco, co se říká povinně na každém pohřbu, co jsem zapomněla, co se děje a proč si nesednou. Po půl minutě jsem to nevydržela a šla si sednout. Prdelákovští to vzali tak, že v Brně čas ubíhá rychleji a minuta ticha byla dokončena. Došlo mi to až když se všichni naráz posadili a začli mluvit. 
Jelikož se po vsi už dávno rozkřiklo, jací jsme krkouni, kteří neumí uctít památku otcovu, objevila se na stole k našemu překvapení svíčková. Po jídle se někteří zdvořile odporoučeli, jiní se bavili se sousedy a známými, náš rodinný stolek v ústraní si povídal mezi sebou. Tatovým přáním bylo, aby si to všichni užili a bavili se. Věřím, že on se bavil dobře, když to vymýšlel. Jako vždy. A tak jeho kumpáni hráli na kytary a zpívalo se. Když už to bylo společensky přijatelné, tak jsme zaplatili a vypadli. 
Druhý den jsme s Pesanem koupili stromek pro první vánoce v novém. Čekal mě rok plný práce nejen v zaměstnání.
Na stole hoří svíčka. Dneska by měl tata devětapadesát. A začal by plánovat megaoslavu šedesátin v prdelákovském kulturáku. Jako vždy.

středa 6. května 2020

Pešťské lázně - tam je krázně (@Špatné bázně)

V polovině září 2012 jsme se nastěhovali do našeho paláce plného veteše. Jako první změnu jsme zvolili poměrně nenáročný úkol - vymalovat obývák a zakrýt tak nechutnou nahnědlou skvrnu na stěně v místě, které místním sloužilo k odkládání umaštěných hlav při sledování Pošty pro tebe. Usoudila jsem, že by v rámci této odpolední aktivitky bylo vhodné taky přidělat tři zásuvky do míst, kde žádné nebyly. Tato kratochvíle (ve výsledku zahrnující kromě 5 vrstev nátěrů také sekání drážek, tahání kabelů, škrábání a štukování) se protáhla na čtyři měsíce. Z několika důvodů.
Jedním z nich byla moje práce. Září jsem trávila denně prací průměrně 12,5 hodiny. V říjnu mi kromě obyčejné pracovní náplně přistála na stole i práce na soutěži o zakázku s odevzdávkou posledního října. Což mi ovšem nezabránilo vyrazit se třemi lepými děvami na dámskou jízdu do víru maďarské metropole. To byl důvod druhý.
Moje představa prodlouženého víkendu naší čtveřice byla klasická. Moje mysl, zatemněna produkty filmového průmyslu typu Někdo to rád horké, Sex ve městě či pánové Alfons Karásek a Chaplin v lázních, mi podsouvala ty nejlepší scénáře. Zábavná dobrodružná cesta dopravním prostředkem, sexy liftboy táhnoucí naše zavazadla do luxusního apartmá, obdivování architektury a pánských zadků v lázních, nekonečné holčičí žvanění, polštářové bitvy v negližé (uhodli jste, tato představa nepatřila mně, nýbrž Pesanovi), nezřízené požívání alkoholických nápojů lázeňskými brčkohrnky a tak podobně. 
Kromě muzea vánočních koulí jsme navšívili
také poučnou expozici na téma teambuilding.
Klasicky to také dopadlo. Úmorná a nudná cesta žluťákem (když všechny drby proberete už na nádraží během čekání) neposkytla ani hnědej podšálek. Laciný hostel s vrzajícími podlahami a sdílenou koupelnou se dal označit jako "dvojka bez štěnic" s vychcaným majitelem, který nám naúčtoval "jedničku s ramínkama". V nejstarších lázních byla našemu obdivu vystavena pouze architekturální stránka budovy, protože pánských pozadí se v dámské části, kam jsme měly přístup, mnoho nevyskytovalo. Jedno sice bylo možno zahlédnout ve společném bazénu, patřilo však stoletému staříku, který vylezl z okna a šel si zaplavat. Druhý den se První lepá děva porafala s Druhou lepou děvou kvůli nějaké ptákovině a půl dne spolu nemluvily. Další den Třetí lepá děva ochořela
Nakonec však pozitiva převážila, hojnost jídla a přemíra pití vyvážily mističky vah a byly objeveny lázně smíšené, jejichž architektura již konkurenci měla. 
Mařka a tři karťáci. Foto: Druhá (s)lepá děva. Neupraveno.
Vlastně upraveno. Uřízla jsem První děvu, protože byla zaostřená. 
Ze závisti. A nemám její souhlas se zveřejněním. Souhlas oněch
tří cizinců, se kterými jsme konverzovaly celých 20 minut, samozřejmě mám.
K dobré náladě přispěla i cesta kamsi do vnitrozemské vesničky, v níž se nalézalo muzeum vánočních ozdob. Dámy obtěžkány zakoupenými skleněnými koulemi zjihly, udobřily se a tak bylo možné si zplna užívat sajtsíjing, sajtsíjang i ráchání ve vodě. Jen nebohá Třetí dáma místo procvičování cizojazyčné konverzace v bazénu s místními beachboys protrpěla poslední večer na své palandě.
Na vrcholu Budína, borec gatě zapíná.
Vyndat poslepu foťák trvalo přesně tak dlouho, 
aby došlo ke snížení hodnoty snímku spodním 
prádlem. Tři grácie ostrouhaly, protože se loudaly.
Posílena na těle (výstup na Budínský hrad připravil mým kancelářským nohám nemilý šok) i na duchu (první věc, co jsem tam spatřila, přetlačila gerontologický zážitek z lázeňského bazénu) jsem se vrátila k pracovnímu stolu.  
Pak se na několik týdnů čas slil v rozmazanou šmouhu, zastavila jsem se až na helouvín v deset dopoledne. Rozhlédla jsem se a zjistila, že sedím v cukrárně na jihu Čech a piju čaj. Soutěžní návrh jsem před chvílí odevzala a přede mnou je tříhodinová cesta zpět. 
V první půlce listopadu jsem dodělala pracovní resty způsobené soutěží. Mezitím jsem vybalovala, vyhazovala a nakupovala chybějící součástky nezbytné k řádnému chodu domácnosti. 
První listopadový víkend jsme se konečně dohrabali k začátku stavebních prací. Motajíce se nebezpečně blízko trojrozměrné skulptury nahrnutého nábytku oškrábali jsme jednu stěnu. A zjistili, jakej je to vopruz. Leč nebylo cesty zpět a tak jsme oškrábali další dvě. A pak jsem usoudila, že cesty zpět sice není, ale cesty vpřed být taky nemusí a čtvrtá (co do plochy největší) stěna zůstala neoškrábaná. Rodinný elektrikář nám sepsal manuál, jak si udělat tři zásuvky navíc, takže jsme zakoupili nástroje a materiál a druhý listopadový víkend se Pesan pustil do sekání drážek pro tři kilometry kabelu k zásuvkám, které jsem si vymyslela. Ručním sekáčem. Já jsem jen doškrábala detaily v koutech a rozích a prchla jsem si vyčistit hlavu na parket. Moje facebooková stěna hlásala v tu neděli toto: 



A v dál znamenalo únor následujícího roku. Protože dalším důvodem byl tata. 

pátek 1. května 2020

Pohovku za stovku aneb naše sofa Katastrofa

Přehodnotila jsem záměr nastínit tady historii našeho bydla stručně. Jednak se mi pak už nebude chtít vracet k mé slavné dekádové bilanci, takže to přecejen sfrknu jedním vrzem, a hlavně byste přišli o kontext toho, kterak se ze mě stala v průběhu let minulých věčně nespokojená megera s metrem v kabelce. Začalo to totiž gaučem.
To bylo tak:
Víkend V zahrnující naše stěhování z Křížové proběhl začátkem září 2012. Vcelku poklidně, až na kratší drama s gaučem, které už většina z vás slyšela. Zážitek to však byl natolik intenzivní, že si nedovolím ho tu neumístit.
Bývalá majitelka našeho nového apartmánu byla starší paní. Nebylo se tedy co divit, že elektřinu i plyn jí dodávala nejmenovaná firma v tu dobu nechvalně známá podomním prodejem pomocí nekalých praktik. A jelikož jsem nehodlala s touto firmou mít nic společného, chtěla jsem, aby paní odběr u nich ukončila a nepřeváděla na nás. Poté, co se o to sama dva týdny neúspěšně snažila pomocí telefonické linky (kam bylo možné se dovolat pouze o svatojánské noci za plného úplňku v roce mamuta), výsledkem čehož bylo akorát dodavatelovo vyhrožování nehoráznými smluvními pokutami, jsem se do věci vložila. Zařídila jsem s jejím souhlasem email na její jméno, odeslala dodavatele i s jeho výhrůžkami v řiť a ukončila s ním smlouvu jejím jménem tak, aby ukončení navazovalo na začátek dodávky našeho dodavatele. Mám měkké srdce a nesnáším šmejdy, takže se to obešlo bez pokut. Odměnila mě zanecháním většiny postaršího nábytku v bytě. Tímto aktem jsme se s paní sblížily a tak usoudila, že je třeba mého měkkého myokardu využít.
Jediná dochovaná fotka zmíněné movitosti.
V den svého vystěhování mi zoufale volala s dotazem, zda netoužím ještě i po gauči. Světlém, velkém, rohovém, rozkládacím. Původní majitelé ho velkoryse (čiliže vychcaně) ponechali v jejím novém bytě a jeho rozlehlost bránila dámě v rozletu při luxování. Nabízela ho za odvoz a přihodila k němu ještě bílý koberec přes celý obývák. A jelikož jsem zrovna jela v módu "nový nábytek pouze zdarma nebo levněji", během pěti minut jsem obstarala dopravu (alias brnkla jsem Pesanovi, který sehnal maníka s dodávkou) a odpoledne jsme vyrazili do Lískovce pro gauč. Nacházel se ve čtvrtém patře. S výtahem. Do kterého se nevešla ani jedna z jeho tří částí. Naštěstí řidič dodávky oplýval svaly víc než pohlednými, jednu část gauče vzal pod paží, druhou na rameno a vše bezpečně dopravil do vozu. Nebo tak nějak. Věnovala jsem se především kontrole těch svalů (v zájmu našeho nového gauče, of course), takže podrobnosti můžou být trošku zkreslené. Problém nastal se třetí, nejmenší částí sedačky. Tou byl rohový díl s pracovním názvem "kostka" a mírami 92/92/94. Dveře v bytě byly devadesátky. Designem i rozměry. Vrh z okna jsem zavrhla. Nezbývalo než provést sofasútru. Pomocí postupné změny poloh, natáčení a otáčení v kombinaci s posouváním a zasouváním (znáte to z foglarovek, jako ježek v kleci - prostrčíte-li nejdelší osten nejkratším jejím otvorem v polovině jeho délky...) se nám za vydatného funění a nemravných výkřiků povedlo procpat kostku všemi dveřmi v bytě a následně i ven z bytu. Ne však ven z domu. Domovní dveře, evidentně vyměněny a zmenšeny v době nedávné, totiž nešly otevřít úplně ani vysadit a madlo umístěné přes celé křídlo srdnatě bránilo v průchodu nejen objemnějšímu obyvatelstvu domu, ale i naší kostce. Dveře ze sklepních prostor ven zase byly napojeny na jakýsi alarm a bylo by nutné je vysadit, k čemuž jsme neměli v přítomnosti majitelky odvahu. A tak milá kostka zůstala ve sklepení a čekala na náš comeback. 
Doma jsem vyslechla něco nepěkných slov, z nichž většina se shodovala s obsahem Pesanova monologu, kterej vedl půl roku před tím, když jsem pojala záměr koupit na zahrádku žebřík z druhé ruky. 
To bylo tak:
Já: Dobré zprávy, sehnala jsem na zahradu žebřík, budeme moct prořezat vysoké stromy!
P: Hm. A kde ho máš?
Já: Máme si ho vyzvednout dnes odpoledne v Maloměřicích.
P: A na Žluťák ho dostaneme jak?
Já: Autem?
P: Jak je žebřík dlouhej?
Já: Pětimetrovej...
P: Jak je dlouhý auto?
Já: Tři a půl metru.
Naše debata pokračovala dalších několik minut, než to Pesana přestalo bavit a utlučen mými argumenty sám rád musel uznat, že nejlepší bude žebřík z Maloměřic na Žlutý kopec donést pěšky. Naši cestu nebudu podrobněji popisovat, jen zmíním, že náš pětimetrový žebřík nesený úzkými brněnskými ulicemi vzbuzoval poněkud pozornost, což asociálně založenému Pesanovi nevyhovovalo víc, než kdyby celou cestu lilo (protože by lidi byli zalezlí a nekomentovali). Dokonce jsem v jednu chvíli pojala podezření, že mě na jedné prostorově poddimenzované křižovatce nechal ve vozovce s koncem žebříku schválně, jelikož měl před sebou ještě celých deset centimetrů, kam se mohl posunout. Nehezké výrazy padaly na hlavu mou a na náš nový kus majetku.
Tak takové to tehdy bylo.
V novém sídle jsme mezitím rozložili obrovský bílý koberec. Krčil se vprostřed místnosti jako záchodová předložka. A tak byl opět srolován a o jeho pozdějším osudu se již nebudu více zmiňovat, neb šlo o úděl pohnutý, se špatným koncem. Také jsme umístili dva kusy pohovky do příslušného vytipovaného rohu a místo rohové části jsme v rámci pozitivního toku energií umístili bednu piv pokojovou květinu. Krásně to tam pasovalo.
Další víkend jsme si na kostku pozvali posily v podobě zdatných rodinných příslušníků s větším autem. Paní majitelka už poskakovala kolem hořekujíc, jak hrůzně se kostka při minulé akci ušpinila. Odeslali jsme ji tedy pro lopatku a smetáček pod záminkou prevence dalšího neznečištění kostky. Jakmile odčvachtala, dali jsme se do akce. Dva vysadili dveře a drželi je, protože nebylo možné je nikde opodál opřít kvůli elektrickému kabelu, který z nich vedl. Zatím jsem za pomocí předem pečlivě připravených nástrojů (klíče a můj ostrý pohled) odpreparovala vrchní část čalounění až na dřevěnou kostru, čímž se snížil objem. Čtvrtý nacpal polooděnou kostku mezi dveře a mohutnými kopanci do zadní části ji vyprovodil na světlo boží. První a druhý nasadili dveře, popadli kostku, oběhli barák a strčili ji urychleně do auta. Poté se přištrachala paní majitelka a překvapeně zametla několik třísek upadnuvších z futer. Ujistili jsme ji, že šlo vše jak po másle, kostka neutrpěla škody, poděkovali a odfrčeli zkompletovat pohovku a především přesunout všechny naše krámy z Křížové do nového. Po úspěšné implantaci třetího kusu mezi dva již dovezené, jsme zjistili, že pohovka se do rohu nevejde, protože kostka je širší než mezera na kytku. A tak byl milý gauč přesunut pod okno, kde překážel úplně stejně, devastován Pesanem, který na něm spával tak intenzivně, až prolomil chabou dvoucentimetrovou dřevotřískovou desku rozkladného dílu, i Pupíkem, který se snažil ho označkovat svou DNA všemi myslitelnými způsoby.
Nakonec jsem gauč umístila vhodně do prostoru tak, že z něj byl krásný výhled z okna, otevřela jsem zázračnou úklidovou knihu, přečetla ji a obratem gauč velkoryse za pár šupů prodala jakémusi bláznovi ze Znojma, který si pro něj ochotně přijel s celou rodinou.
Tak takové to tehdy bylo.